Opočno

Kostel Nejsvětější Trojice

Dvoumanuálový mechanický zásuvkový nástroj postavil místní varhanář Anton Grosser v letech 1874 až 1876.

Nástroj je vestavěn do dvou varhanních skříní a hrací stůl stojí uprostřed kůru. Vedení mechanické traktury je poměrně komplikované a dlouhé, což ovlivňuje i její chod. Grosser použil při u některých alikvotních řad i píšťalový materiál ze starších varhan. Nástroj byl v posledních desetiletích udržován pouze díky neúnavné péči místního varhaníka Vladimíra Hrubého. Ten se také zasloužil o zařazení varhan do programu Královéhradeckého kraje na obnovu varhan a pomáhal varhanářům s rozebíráním i následnou kompletací nástroje.

Obnova varhan probíhala v letech 2012 až 2014 a restaurátorské práce prováděl varhanář Ivan Červenka se synem Jiřím a Pavlem. Kromě truhlářských prací a konzervace byla rekonstruovaná vzduchová soustava, upravena dispozice pozitivu a zhotovena nová Mixtura na hlavním manuálu.

Nástroj zní díky nevšední akustice kostela velmi plasticky a celkové pléno uspokojivě naplňuje prostor oválného kostela, postaveného dle návrhu Ignáce Dientzenhofera.

Hodnota nástroje poměrně značná. Jedná se prakticky o jediný dochovaný a funkční nástroj varhanáře Antona Grossera, který měl v Božanově dílnu a postavil na broumovsku několik zajímavých nástrojů. Bohužel všechny ostatní jeho opusy jsou již dnes nefunkční nebo zcela zanikly.

Dotace Královéhradecký kraj
500 000 Kč

Celkový rozpočet opravy varhan
775 000 Kč

I. manuál (C – c3, 49)
Principal 8 ́
Portunal fl. 8 ́
Flauto maj. 8 ́
Principal 4 ́
Flauto 4 ́
Quinta 3 ́
Superoctav 2 ́
Mixtur 3x

II. manuál (C – c3, 49)
Flauto amabile 8 ́
Quintadena 8 ́
Flauto minor 4 ́
Octava 2 ́

Pedál (C – c1, 25)
Subbas 16 ́
Violon 16 ́
Cello 8 ́
Oktavbas 8 ́
Quintbas 6 ́

spojka manuálová

Anonym: Fuga A dur

Jan Křtitel Kuchař (1751 – 1828): Pastorela in D

© 2020 – 2023 vzkrisenevarhany.cz – Všechna práva vyhrazena